Kozioł Antoni, Kozioł Bronisława, Kozioł Maria, Kozioł Teresa, Genowefa


17 czerwca 1941 r. W Szczepanowicach (pow. tarnowski) za niesienie pomocy rodzinie żydowskiej zamordowano rodzinę Koziołów i ich służącą, a następnie spalono ich ciała. Tego dnia zginęli: Antoni Kozioł (s. Jana i Anny Trybulec, ur. w Łękawie), jego żona Bronisława Kozioł (c. Jana Kamykowskiego i Agaty , ur. Łękawka), ich dzieci: Maria i Teresa oraz służąca Genowefa.


Żydów przed śmiercią uchronił fakt, że na kilka dni przed egzekucją zmienili miejsce ukrywania na piwnicę w stodole rodziny Gąciarz w sąsiednich Piotrkowicach. Tam również dotarli Niemcy. 8 funkcjonariuszy gestapo biło kolbami i pałkami obecnych, wśród których oprócz domowników była również sąsiadka – Helena Adwent. Romana Gąciarza, który był wówczas dzieckiem uderzono na tyle mocno, że stracił przytomność. Kiedy ją odzyskał, zaczął uciekać, lecz złapano go i ponownie bito. Wtedy ojciec chłopca błagał , by przestali. Posługiwał się językiem niemieckim, którego nauczył się, gdy służył w wojsku austriackim. To prawdopodobnie uchroniło ich przed dalszym biciem, rewizją, a co gorsze odnalezieniem schowanych na terenie zabudowań Żydów. Wydarzenie to wywarło na tyle mocny wpływ na życie chłopca, że przez wiele lat po wyzwoleniu odczuwał dolegliwości zarówno fizyczne, jak i psychiczne, wynikające z ogromnej traumy i stresu.

Bibliografia:

1. IPN BU 392/1989.

Zamknij podgląd

Prawa autorskie:
Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci


Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i św. Jana Pawła II
w Toruniu


Projet witryny:
Kamil Dawid 2016

Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych, na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.