Jedynak Władysław


Władysław Jedynak (ur. 3.02.1889 r.) przed wojną mieszkał w Wólce Gruszczyńskiej, zaś podczas okupacji przeniósł się do przysiółku Sambodzie. Za pomoc, której udzielił żydowskiej rodzinie Ajzyk aresztowano go, a ukrywanych zastrzelono na miejscu. Po kilku dniach i on został zabity.


Mężczyznę aresztowano 1 czerwca 1943 r. Przez kilka dni był torturowany. W końcu związano go, podczepiono do galopującego konia i tak poturbowanego wykończono strzałem w głowę. Miało to miejsce obok wiatraka we wsi Wilga, nad rzeką, która nazywała się tak samo jak wieś. Egzekucji dokonali żandarmi z posterunku w Sobieniach-Jeziorach.


Bibliografia:

1. IPN BU 392/1735.
2. W. Bielawski, Zbrodnie na Polakach dokonane przez hitlerowców za pomoc udzielaną Żydom, Warszawa 1981, s. 31.
3. W. Zajączkowski, Martyrs of Charity, Washington D.C. 1988, s. 441.
4. www.straty.pl (1.12.2015).


Uwagi:

  • W. Bielawski, Zbrodnie na Polakach dokonane przez hitlerowców za pomoc udzielaną Żydom, Warszawa 1981, s. 31 podaje jako miejsce, w którym dokonano egzekucji przysiółek Sambodzie.
  • W IPN BU 392/1735 znajdują się różne daty śmierci: 1 czerwca 1943 r., 1 lipca 1944r.


Zamknij podgląd

Prawa autorskie:
Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci


Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i św. Jana Pawła II
w Toruniu


Projet witryny:
Kamil Dawid 2016

Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych, na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.