Jędrzejowski Stanisław


Stanisław Jędrzejowski (ur. 1887 r.) był rolnikiem, który podczas wojny mieszkał w Lisowie koło Chmielnika. Razem ze swoimi dwiema córkami, Marią i Władysławą, jesienią 1942 r. udzielił schronienia Żydom: Tadeuszowi Suwadzie i jego ciotce. Wspierał ich i zapewniał żywność do lata 1943 r.


W tym czasie Niemcy intensywnie poszukiwali kryjówek Żydów. Ukrywający się u Stanisława nie chcieli dłużej narażać jego i siebie i przenieśli się poza obręb jego zabudowań. W cieplejsze dni do Jędrzejowskich przychodzili tylko na posiłki. Całkowicie zabudowania opuścili, kiedy 14 sierpnia 1943 r. zamordowano mieszkających w tej samej wsi Mieczysławę i Józefa Kaczorów.


Do tragedii doszło w nocy z 7 na 8 września 1943 r. Niemcy, którzy przyszli wówczas do domu Jędrzejowskich, wybili szybę, by dostać się do środka. W domu nie było już Żydów, ale mimo to Stanisław obawiał się o swoje życie i wyskoczył z drugiej strony domu. Został zastrzelony podczas ucieczki. Kiedy Niemcy upewnili się, że w zabudowaniach nie przebywa ani jedna osoba pochodzenia żydowskiego – wyszli. Tadeusz z ciotką ukrywali się w tym czasie na plantacji tytoniu.


Bibliografia:

1. Rejestr faktów represji na obywatelach polskich za pomoc ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej, Instytut Pamięci Narodowej, A. Namysło, G. Berendt (red.), Warszawa 2014, s. 380.


Zamknij podgląd

Prawa autorskie:
Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci


Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i św. Jana Pawła II
w Toruniu


Projet witryny:
Kamil Dawid 2016

Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych, na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.