Grzyb Jan i Jadwiga


Jan Grzyb i jego żona Jadwiga mieszkali we wsi Wiewiórka k. Dębicy. W czasie okupacji, podobnie jak inni mieszkańcy, ukrywali Żydów. Dnia 23 marca 1943 r. Niemcy przeprowadzili pacyfikację wsi. Zginęli wówczas członkowie rodzin Skwirów, Wałęgów oraz małżeństwo Grzybów.


Akcją kierował gestapowiec Juliusz Garbler, a uczestniczyli w niej także funkcjonariusze Bahnschutzpolizei z Dębicy.

Po rozstrzelaniu Skwirów Niemcy przybyli do gospodarstwa Wałęgów. Tam rozległy się strzały i wybuchy granatów, słychać było krzyki mordowanych ludzi. Z rodziny Wałęgów zginęli: Wojciech, Anna, Władysław, Stanisława, Władysława. Po spaleniu gospodarstwa Wałęgów Niemcy przyszli do Grzybów. Wyprowadzono Jana i Jadwigę, ale chwilę potem jeden z Niemców ponownie wszedł z Jadwigą do domu i tam ją zastrzelił. Jan został rozstrzelany na podwórzu.

Bibliografia:

1. E. Rączy, Pomoc Polaków dla ludności żydowskiej na Rzeszowszczyźnie 1939-1945, Rzeszów 2008, s. 65-66.
2. Rejestr faktów represji na obywatelach polskich za pomoc ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej, Instytut Pamięci Narodowej, A. Namysło, G. Berendt (red.), Warszawa 2014, s. 373.
3. R. Walczak (ed.), Those Who Helped. Polish Rescuers of Jews During the Holocaust, cz. 3, Warszawa 1997, s. 70-71.
4. W. Zajączkowski, Martyrs of Charity, Washington D.C. 1988, s. 266.
5. www.straty.pl (21.04.2014).

Uwagi:

E. Rączy, Pomoc Polaków dla ludności żydowskiej na Rzeszowszczyźnie 1939-1945, Rzeszów 2008, s. 65, podaje datę 3 marca 1943 r.

Zamknij podgląd

Prawa autorskie:
Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci


Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i św. Jana Pawła II
w Toruniu


Projet witryny:
Kamil Dawid 2016

Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych, na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.