Gruszczyński Maksymilian


Maksymilian Gruszczyński mieszkał w Białobrzegach (pow. opoczyński), gdzie pracował jako stolarz. W czasie okupacji pozwolił Żydom piec chleb w swojej kuchni. Został za to zamordowany 10 lipca 1942 r. przez niemiecką żandarmerię. Zadano mu 11 ran kłutych.


Zarówno ciało Maksymiliana, jak i ciała Żydów, którym pomagał, zostały zakopane w wykopanym na ulicy dole. W 1945 r. w czasie prac związanych z budową gazociągu wydobyto szczątki i przeniesiono na miejscowy cmentarz. Miejsce egzekucji zostało upamiętnione.


Bibliografia:

1. W. Bielawski, Zbrodnie na Polakach dokonane przez hitlerowców za pomoc udzielaną Żydom, Warszawa 1981, s. 28.
2. W. Zajączkowski, Martyrs of Charity, Washington D.C. 1988, s. 124.


Uwagi:

  • Informacje potwierdził Zbigniew Gruszczyński, bratanek Maksymiliana w rozmowie z dn. 29.07.2013 r.
  • W. Zajączkowski, Martyrs of Charity, Washington D.C. 1988, s. 124, podaje datę 1.07.1942 r.


Zamknij podgląd

Prawa autorskie:
Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci


Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i św. Jana Pawła II
w Toruniu


Projet witryny:
Kamil Dawid 2016

Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych, na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.