Grudzińska Zofia


Zofia Grudzińska razem z rodzicami Leonem i Zofią oraz rodzeństwem Mirosławą i Stefanem mieszkała w Warszawie przy ul. Jagiellońskiej 32.


Pod koniec 1942 r. cała rodzina Grudzińskich zaangażowała się w ukrywanie żydowskiej dziewczynki Giny Rapaport. Gina i jej ojciec uciekli z getta w Radomiu i przybyli do Warszawy. W domu Grudzińskich dziewczynka została przedstawiana jako krewna, Genowefa Skalska.


Dnia 14 kwietnia 1944 r. Zofia i jej brat Stefan, który działał w ramach Kedywu, zostali aresztowani przez gestapo. Oboje byli przesłuchiwani, po czym umieszczono ich w więzieniu na Pawiaku. Z Pawiaka wysłano Stefana do obozu w Stutthofie, w którym doczekał końca wojny. Zofia natomiast dnia 17 maja 1944 r. poniosła śmierć przez rozstrzelania w ruinach getta.


Bibliografia:

1. Rejestr faktów represji na obywatelach polskich za pomoc ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej, Instytut Pamięci Narodowej, A. Namysło, G. Berendt (red.), Warszawa 2014 s. 310.
2. www.straty.pl (21.04.2015).


Uwagi:

  • Na stronie straty.pl podają datę 19.05.1944 r.


Zamknij podgląd

Prawa autorskie:
Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci


Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i św. Jana Pawła II
w Toruniu


Projet witryny:
Kamil Dawid 2016

Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych, na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.