Gitara


Gitara był rolnikiem ze Starego Wiśnicza (pow. bocheński). W czasie II wojny światowej zaopiekował się żydowskim dzieckiem leżącym w rowie.


Jesienią 1942 r. matka tego dziecka została zastrzelona, gdy w trakcie marszu zasłabła. Przed śmiercią udało się jej pozostawić dziecko w dole. Gitara znalazł je i przygarnął. Niestety, policjant nazwiskiem Szmanda (lub Szmenda) doniósł o ukrywaniu i Gitara został zastrzelony przez gestapo.


Bibliografia:

1. W. Bartoszewski, Z. Lewinówna, Ten jest z Ojczyzny mojej. Wspomnienia z lat 1939–1945, wyd. 3, Warszawa 2007, s. 612.
2. S. Wroński, M. Zwolak, Polacy-Żydzi 1939–1945, Warszawa 1971, s. 292.
3. W. Zajączkowski, Martyrs of Charity, Washington D.C. 1988, s. 269.


Zamknij podgląd

Prawa autorskie:
Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci


Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i św. Jana Pawła II
w Toruniu


Projet witryny:
Kamil Dawid 2016

Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych, na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.