Gerej Jan


Jan Gerej mieszkał wraz z rodziną w Tchórzowej (pow. węgrowski). Opiekował się żydowskim chłopakiem w wieku 13-14 lat. Żyd przychodził po jedzenie i zawsze je otrzymywał. Sąsiad Gerejów radził, aby przegonić chłopaka, ale Jan nie chciał odmówić mu pomocy. Do Jana Gereja przychodzili również inni Żydzi. Byli oni ukrywani w stodole.


Na skutek donosu do gospodarstwa Gerejów przyjechali Niemcy. Zabrali dziadka, pojechali tak o wieczorem, pojechali do Zuzułki, tam do sklepu, taki Rostek tam był w tym sklepie, tego i tam jeszcze dziadek miał 20 złotych, parę groszy tam miał, dał Rostkowi i mówi: „ja już się z nimi, do nich nie wrócę” żeby to oddać, te pieniądze [RFWA, relacja Marty Mikel, z d. Gerej].


Niemcy kazali Janowi zejść z furmanki, po czym rozstrzelali go na polu. Został zamordowany 18 stycznia 1943 r. W dniu egzekucji Jan Gerej miał 62 lata. (…) później ten chłopak przyszedł jeszcze, ale zobaczył, że dziadek jest w trumnie, po czapkę przyszedł, zobaczył, że dziadek jest w trumnie, no więcej nie przyszedł. [RFWA, relacja Marty Mikel, z d. Gerej].Bibliografia:

1. RFWA, List od Agnieszki Szopy [prawnuczka], Zielonka, 10.09.2013 r.
2. RFWA, Gerej, nagranie audio sygn. 811_1618, relacja Marty Mikel [wnuczka, z relacji rodziców], z dn. 16.09.2014 r.
3. www.straty.pl (20.04.2015).


Uwagi:

  • Straty.pl podają, że Jan Gerej poległ 3.05.1943 r. jako żołnierz na froncie wschodnim. W liście Agnieszki Szopy podana jest data śmierci 18.01.1943 r.


Zamknij podgląd

Prawa autorskie:
Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci


Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i św. Jana Pawła II
w Toruniu


Projet witryny:
Kamil Dawid 2016

Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych, na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.