Gawędzka Albertyna


Albertyna Gawędzka wraz z mężem Piotrem mieszkała w Kolonii Bajki Stare. W czasie okupacji ukrywali 8 osób pochodzenia żydowskiego. Jedna z nich przebywała w stodole, a pozostałe w kryjówce w pobliskim lesie. Gdy pewnego dnia w 1944 r. Albertyna zauważyła nadjeżdżających żandarmów, pobiegła ostrzec Żyda ukrywanego w stodole. Niestety nie zdążył on uciec, podobnie jak i Albertyna.


Piotr Gawędzki pracował w tym czasie za budynkami gospodarczymi i udało mu się uciec. Z daleka widział Niemców wywożących Żyda i Albertynę do lasu. Ich los pozostał nieznany.


Bibliografia:

1. Kto w takich czasach Żydów przechowuje?... Polacy niosący pomoc ludności Żydowskiej w okresie okupacji niemieckiej, A. Namysło (red), Warszawa 2009, s. 36-37.


Zamknij podgląd

Prawa autorskie:
Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci


Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i św. Jana Pawła II
w Toruniu


Projet witryny:
Kamil Dawid 2016

Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych, na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.