Gałat Jan


Jan Gałat razem z żoną Marianną, córką Heleną i synem Czesławem Władysławem mieszkali we wsi Niska Nasutów (pow. lubartowski). Jan prowadził gospodarstwo rolne oraz pracował w leśnictwie Stary Tartak. Znał Żyda Rozgolda, który do 1939 r. handlował drzewem.


W czasie okupacji w okolicznych lasach ukrywali się Żydzi, którzy przychodzili po jedzenie do gospodarstw w Nasutowie, w tym m.in. do rodziny Gałatów. Marianna Gałat przygotowywała posiłki, a Jan je zanosił. Wśród ukrywających się w lesie Żydów był też znajomy Jana Gałata, Rozgold.


Na początku listopada Rozgold razem z synem przyszli do gospodarstwa Gałatów, aby zakupić masło. Marianna wydała im to, czego chcieli, po czym Żydzi wrócili do lasu. Następnego dnia wieczorem Rozgoldowie ponownie zjawili się w gospodarstwie Gałatów i rozmawiali z Janem. Jan postanowił ukrywać dwóch Żydów w stodole-oborze. Marianna gotowała, a jej mąż nosił jedzenie do stodoły. Czasem Rozgoldowie wychodzili z kryjówki i szli do lasu, po czym wracali.


Dnia 19 listopada 1942 r. Marianna Gałat pojechała do Lublina. Jan natomiast poszedł pracować w lesie, a dzieci Gałatów zostały z Marianną Ozimek, krewną Jana. W pobliżu gospodarstwa przechodziło czterech umundurowanych Niemców. Zauważyli oni dwóch mężczyzn wychodzących ze stodoły. Niemcy zatrzymali ich i po rozpoznaniu, że to Żydzi, zastrzelili. Następnie zrobili rewizję w domu Gałatów, ale innych Żydów nie znaleźli. Leżącym na podwórzu martwym Żydom przecięli cholewy butów i wyciągnęli z nich pieniądze. Stodołę-oborę Niemcy spalili razem z inwentarzem. Następnie opuścili gospodarstwo i udali się w stronę tartaku. W tym czasie przyjechała miejscowa straż, do której należeli m.in. Jan Smoliński, Antoni Gwóźdź oraz Józef Woźniak, aby ugasić pożar. Martwe ciała Żydów mieszkańcy pochowali w pobliskim lesie.


W tartaku Niemcy aresztowali Jana Gałata. Zabrali go do Lubartowa i tam 20 listopada 1942 r. powiesili. Jan najpierw spoczął w zbiorowej mogile przy szosie w Lubartowie, ale dzięki usilnym staraniom Krzyżanowskiej Niemcy wydali pozwolenie na zabranie ciała. W styczniu 1943 r. ekshumowano szczątki Jana i pochowano na cmentarzu w Dysie.


Aresztowania nie uniknął także mąż Marii Galec, Stanisław, co nastąpiło trzy dni po jej rozstrzelaniu. Najpierw trafił do więzienia w Ostrowcu Świętokrzyskim. Następnie wysłano go do obozu w Oświęcimiu. Stanisław przeżył obóz, ale był w bardzo ciężkim stanie. Zmarł kilka miesiący po wyzwoleniu, w 1946 r.




Bibliografia:

1. IPN BU 392/827. 2. IPN BU 392/929. 3. RFWA, Gałat, nagranie audio sygn. 811_1354 A, relacja Genowefy Pycki [sąsiadka], z dn. 31.03.2014 r. 4. Poray (ed.), Those Who Risked Their Lives, Chicago 2007, s. 25-26.

Uwagi:

  • W relacji Genowefy Pycki jest mowa o 3 ukrywanych Żydach.


Zamknij podgląd

Prawa autorskie:
Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci


Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i św. Jana Pawła II
w Toruniu


Projet witryny:
Kamil Dawid 2016

Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych, na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.