Furmańczyk Stefania


W miejscowości Rudka koło Piotrkowa Stefania Furmańczyk (ur. 05.09.1905 r.) uratowała Żydówkę o imieniu Pola Watyńska, która tylko dzięki otrzymanym dokumentom przetrwała ciężkie czasy okupacji. Od Stefanii otrzymała jej własny dowód.


Pola była córką piekarza z pobliskich Wielgomłyn. Obydwie kobiety były w zbliżonym wieku i miały ok. 30 lat. Z zeznań Jana Furmańczyka, męża Stefanii wynika, że latem 1943 lub 1944 r. o. godz. 23 do ich mieszkania weszło pięciu funkcjonariuszy policji granatowej z Wielgomłyn. Stefanię aresztowano, a następnie przewieziono do Radomska na posterunek żandarmerii niemieckiej, skąd po kilku dniach trafiła do Auschwitz. Pisała do męża listy z Oświęcimia, ale w żadnym z nich nie podała powodu, dla którego została zatrzymana, nie wyjawiła mężowi prawdy. Nie wróciła już z obozu, zginęła 3 grudnia 1943 r. Po wojnie, na podstawie postanowienia sądu w Radomsku w 1946/7 r., została uznana za zmarłą. Po wyzwoleniu ukrywana Pola Watyńska odwiedziła Wielgomłyny i rodzinę Furmańczyków.


Bibliografia:

1. IPN BU 392/1950.
2. IPN BU 392/2030 .
3. W. Bielawski, Zbrodnie na Polakach dokonane przez hitlerowców za pomoc udzielaną Żydom, Warszawa 1981, s. 25.
4. W. Zajączkowski, Martyrs of Charity, Washington D.C. 1988. s. 215.


Uwagi:

  • IPN BU 392 1950, zeznania Cecylii Poteralskiej wskazują, że Stefania została przewieziona z domu do Częstochowy.


Zamknij podgląd

Prawa autorskie:
Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci


Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i św. Jana Pawła II
w Toruniu


Projet witryny:
Kamil Dawid 2016

Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych, na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.