Firszt Maria


Koniec lipca 1942 r. postawił Żydów z Borysławia przed trudnym, życiowym dylematem. Mogli – wedle rozkazu – zgłosić się do transportu lub uciekać i spróbować zachować życie. Wielu z nich zdawało sobie sprawę z tego, że za niemieckim rozkazem kryją się obozy zagłady i wybrało drugie rozwiązanie.


Lola Fink i jej 5-letni syn Bruno próbowali schronić się u dobrych ludzi. W ten sposób trafili do Marii Firszt i jej syna Mieczysława. Ci pomogli im i ukryli w swoim mieszkaniu. Pomimo ciężkich warunków dawali im żywność i opiekowali się nimi, za co aresztowano Marię. Niedługo przed wycofaniem się wojsk niemieckich, w sierpniu 1944 r., rozstrzelano ją na rynku w Drohobyczu. Mieczysław mimo to nadal pomagał rodzinie Fink, która dzięki niemu ukryła się w lesie i tam przetrwała do końca wojny. Do wyzwolenia dostarczał im żywność i potrzebne ubrania. Wraz z matką ocalił również życie Aronowi Grossowi z Borysławia, co ten potwierdził jako bezinteresowny akt humanitarnej pomocy. Cała trójka ocalonych przeniosła się wraz z Mieczysławem na Dolny Śląsk w wyniku zmiany granic.


24 maja 1979 r. Instytut Yad Vashem nadał Mieczysławowi i Marii Firszt tytuły Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.


Bibliografia:

Księga Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Polska, cz. 1, cz. 2, I. Gutman i in. (red.), Kraków 2009, s. 165-166.

Zamknij podgląd

Prawa autorskie:
Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci


Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i św. Jana Pawła II
w Toruniu


Projet witryny:
Kamil Dawid 2016

Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych, na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.