Fiałkowski Jan


Jan Fiałkowski (ur. 10 grudnia 1896 r. w Rokitnicy, syn Wawrzyńca i Marianny), mieszkał przed wojną w Lachach. W pobliskiej miejscowości Prużana znajdowało się getto.


Mężczyzna przemycał tam mięso wołowe dla znajdujących się w nim osób pochodzenia żydowskiego. Przedwojenne kontakty z Żydami układały się rodzinie Fiałkowskich bardzo dobrze. Jan pracował u dwóch z nich, u właściciela młyna o nazwisku Kapłan i właściciela tartaku o nazwisku Kałman.

Do zabudowań gospodarczych Fiałkowskich doprowadzano wykupione od sąsiadów krowy, które były zabijane przez Żyda o imieniu Berek. Ten był przed wojną właścicielem sklepu mięsnego. Mięso leżało na spodzie wozu, przykryte drewnem. Dzieciom Jana Fiałkowskiego nie wolno było nic mówić na temat pomocy osobom pochodzenia żydowskiego. Słowo „Żyd” ze względów bezpieczeństwa było zakazane w ich domu.

8 grudnia 1942 r. do domu Jana weszło dwóch funkcjonariuszy gestapo z prośbą o zaprowadzenie ich do sołtysa. Mężczyzna nie dotarł do sołtysa, ponieważ był to tylko pretekst. Jan Fiałkowski został zabity w lesie dwoma strzałami. Zaniepokojona jego nieobecnością żona dotarła do jego mogiły. Kiedy przygotowywała ciało męża do godnego pochówku, otrzymała rozkaz, by natychmiast zaprzestać i z powrotem zakopać ciało w lesie, bez stawiania krzyża. Tak też musiała zrobić...


Bibliografia:

1. RFWA, nagranie audio sygn. 811_1056, relacja Stefana Fiałkowskiego [syn, naoczny świadek], z dn. 24.02.2014 r.
2. RFWA, Fijałkowski ,nagranie audio sygn. 811_2935, relacja Stefana Fijałkowskiego [syn], z dn. 19.02.2015 r.
3. www.straty.pl (18.11.2014).

Uwagi:

RFWA, Fijałkowski ,nagranie audio sygn. 811_2935, relacja Stefana Fijałkowskiego [syn], z dn. 19.02.2015 r. podaje nazwisko Fijałkowski.

Zamknij podgląd

Prawa autorskie:
Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci


Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i św. Jana Pawła II
w Toruniu


Projet witryny:
Kamil Dawid 2016

Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych, na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.