Dzikowski Julian


Julian Dzikowski wraz z żoną Franciszką (z d. Jacniacka) i dziećmi mieszkał w Urzędowie. Prowadził gospodarstwo rolne oraz pracował jako felczer. W czasie okupacji świadczył niezbędną opiekę lekarską chorym, także partyzantom i ukrywającym się Żydom.


W roku 1943 jeden z leczonych przez Dzikowskiego Żydów przypadkowo wydał nazwisko felczera, gdy złapany przez Niemców wdał się z nimi w rozmowę. „Drogą z Urzędowa do Kraśnika szedł Żyd i zauważył jadących Niemców, zszedł z drogi, ukrył się w zbożu. Było przed żniwami (…). Niemcy zauważyli Żyda, podjechali i Żyda zabrali ze sobą. Pytali, skąd Żydzie wracasz. Żyd powiedział wracam od Dzikowskiego, który mnie leczy.” [RFWA, List od ks. Roberta Dzikowskiego].

Julian Dzikowski, widząc zbliżających się do gospodarstwa Niemców, zaczął uciekać. Został zastrzelony na podwórzu w trakcie ucieczki. Wydarzenie to miało miejsce 24 lipca 1943 r. (lub też 13 lipca 1943 r.).


Bibliografia:

1. RFWA, Dzikowski, nagranie audio sygn. 811_2355, relacja Eugeniusza Kuśniederskiego, z dn. 06.08.2014 r.
2. RFWA, List od ks. Roberta Dzikowskiego [krewny], Kwidzyn, z dn. 4.09.2013 r.
3. www.straty.pl (15.04.2015).
4. T. Gruchalski, Droga życiowa felczera z Urzędowa. Wspomnienia o Julianie Dzikowskim, [w]: http://gokurzedow.pl/u/gzu06/40.htm (15.04.2015).
5. http://www.sztetl.org.pl/pl/article/urzedow/5,historia/?action=view&page=1 (15.04.2015).

Uwagi:

J. Hera, Polacy ratujący Żydów. Słownik, Warszawa 2014, s. 183, jako datę śmierci podaje 1943 r.

Zamknij podgląd

Prawa autorskie:
Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci


Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i św. Jana Pawła II
w Toruniu


Projet witryny:
Kamil Dawid 2016

Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych, na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.