Dudek Anna


Anna Dudek mieszkała w centrum Warszawy. Przed II wojną światową pracowała jako pomoc domowa u żydowskiej rodziny Sokolskich.


Na początku 1943 r. do mieszkania Anny przyszła jej pracodawczyni, Helena Sokolska. Helena wraz z małą córką uciekły z getta w Białymstoku i przyszyły do Warszawy. Anna przyjęła obie Żydówki w swoim mieszkaniu. Jeszcze tego samego roku w listopadzie znalazła kryjówkę dla męża Heleny, Arona Sokolskiego.

Swoim podopiecznym Anna starała się załatwić wszelkie potrzebne rzeczy. Dla Heleny i jej córki zdobyła „aryjskie papiery”, dzięki czemu Żydówka mogła zarejestrować się na listę osób oczekujących na wyjazd na roboty do Niemiec. W okresie poprzedzającym wyjazd Helena pracowała jako pokojówka w domu niemieckiej rodziny.

Z powodu donosu Anna Dudek została aresztowana i zesłana do obozu w Ravensbrück, gdzie poniosła śmierć. Rodzina Sokolskich szczęśliwie dotrwała do końca wojny i wyemigrowała do Australii.

W 1978 r. Anna Dudek uhonorowana została tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Bibliografia:

1. Księga Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Polska, cz. 1, I. Gutman i in. (red.), Kraków 2009, s. 141.

Zamknij podgląd

Prawa autorskie:
Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci


Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i św. Jana Pawła II
w Toruniu


Projet witryny:
Kamil Dawid 2016

Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych, na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.