Dobrowolski Tadeusz


Tadeusz Dobrowolski, razem z żoną Haliną (z d. Klein) i jej siostrą Janiną, mieszkał u teściowej, Janiny Klein w Warszawie. Janina, siostra Haliny, pracowała przed wojną w sklepie jubilerskim w Warszawie, gdzie poznała przedstawiciela szwajcarskiej firmy zegarmistrzowskiej, Seweryna Ehrlicha.


W czasie okupacji, w roku 1942, Seweryn Ehrlich zwrócił się do Janiny Klein z pytaniem, czy nie zna ona osoby, która ukryłaby jego żonę Felicję. Zarówno Janina, jak i jej siostra Halina i matka Janina zgodziły się przyjąć Felicję do mieszkania, mimo że w budynku obecni byli Niemcy (portier budynku oraz kasyno). Seweryn pozostał w getcie, natomiast córki Ehrlichów ukrywały się u różnych osób w Warszawie.

Tadeusz Dobrowolski wystarał się dla Felicji o „aryjskie papiery” na nazwisko Janina Bielarska, a Halina o dowód tożsamości. Pani Ehrlich żyła od tej pory jako krewna rodziny Klein.

Dnia 12 maja 1943 r. Tadeusz został aresztowany pod zarzutem zdobywania fałszywych dokumentów dla Żydów. Wysłano go do obozu koncentracyjnego, z którego już nie wrócił. Jego żona Halina sama musiała zająć się ich siedmiomiesięcznym dzieckiem.

Felicja wraz z córkami przeżyła wojnę i wyjechała razem z nimi do Stanów Zjednoczonych. Pozostała w kontakcie z rodziną Kleinów.

Tadeusz Dobrowolski został w 1991 r. odznaczony pośmiertnie medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Bibliografia:

1. Księga Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Polska, cz. 1, I. Gutman i in. (red.), Kraków 2009, s. 297.

Zamknij podgląd

Prawa autorskie:
Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci


Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i św. Jana Pawła II
w Toruniu


Projet witryny:
Kamil Dawid 2016

Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych, na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.