Dobrogowski Konstanty i Stanisław


Konstanty Dobrogowski i jego syn Stanisław mieszkali z pozostałą częścią rodziny we wsi Łempice (pow. siemiatycki). W swym gospodarstwie ukrywali dwóch Żydów. Dnia 7 marca 1943 r. do ich miejsca zamieszkania przyjechali niemieccy żandarmi.


Pochwycili oni dwóch ukrywanych Żydów i na miejscu rozstrzelali. Natomiast Konstantego i jego syna Stanisława Niemcy zabrali do Rudki i przetrzymywali przez dwa dni. Następnie obu Dobrogowskich przetransportowano do Bielska Podlaskiego, gdzie znajdowała się siedziba gestapo. Po upływie tygodnia, dnia 24 kwietnia 1943 r., przewieziono Konstantego i Stanisława do obozu w Stutthofie. Tam też obaj ponieśli śmierć.

Bibliografia:

1. Rejestr faktów represji na obywatelach polskich za pomoc ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej, Instytut Pamięci Narodowej, A. Namysło, G. Berendt (red.), Warszawa 2014, s. 364.
2. RFWA, List od Leona Sopka, Białystok, 16.01.2014 r.
3. Z. Romaniuk, Rudka. Dzieje miejscowości, majątku i parafii do 1944 roku, Rudka 2012.
4. www.straty.pl (14.04.2015).

Uwagi:

Według Rejestr faktów represji na obywatelach polskich za pomoc ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej, Instytut Pamięci Narodowej, A. Namysło, G. Berendt (red.), Warszawa 2014, s. 364 Stanisław zginął 7.05.1943 r., natomiast data śmierci Konstantego nie została ustalona. Inne źródło, Rejestr miejsc i faktów zbrodni popełnionych przez okupanta hitlerowskiego na ziemiach polskich w latach 1939-1945. Województwo łomżyńskie, podaje, że Konstanty i Stanisław zostali rozstrzelani razem z Żydami w 1944 r., a ich ciała zakopano w miejscu egzekucji.

Zamknij podgląd

Prawa autorskie:
Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci


Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i św. Jana Pawła II
w Toruniu


Projet witryny:
Kamil Dawid 2016

Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych, na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.