Długoborska Jadwiga


Jadwiga Długoborska (z d. Wagner) w czasie okupacji mieszkała w Ostrowi Mazowieckiej. Była właścicielką pensjonatu, który założyła na początku lat 30. Gdy rozpoczęła się eksterminacja ludności żydowskiej w Ostrowi, dnia 11 listopada 1939 r. Jadwiga udzieliła schronienia 10 Żydom.


Kryjówkę stanowiły dwa pomieszczenia oddzielające pensjonat od prywatnego mieszkania Jadwigi. Lokatorami tych pomieszczeń było wielu Żydów. Pensjonat służył także jako miejsce kontaktowe dla Armii Krajowej. Jadwiga Długoborska na różne sposoby starała się ukryć swoją działalność. Przez długi czas udawało jej się to z powodzeniem, pomimo regularnych kontroli. Niemal codziennie Niemcy sprawdzali księgę meldunkową pensjonatu.

Jadwiga Długoborska została aresztowana 23/24 czerwca 1944 r. na skutek donosu Marianny M., pokojówki przyłapanej na kradzieży i zwolnionej z pracy. Aresztowana została także siostra Jadwigi, Cecylia, która wówczas przebywała ze swoimi dziećmi w pensjonacie. Obie kobiety zostały zabrane do siedziby gestapo w Czerwoniaku. W przypadku Cecylii udało się upozorować tyfus, dzięki czemu została ona odseparowana i przewieziona do szpitala. Natomiast Jadwiga 28 czerwca 1944 r. została przewieziona do drugiej siedziby gestapo, która znajdowała się w Browarze. Tam była przesłuchiwana i torturowana przez Antona Birkenfelda (ps. „Cyk”). Ostatecznie została zamordowana strzałem w tył głowy w lasach Guty Bujno dnia 29 czerwca 1944 r. Razem z nią zginęło jeszcze 7 innych osób.

Gdy tylko Niemcy odjechali mieszkańcy Czernica pochowali ciała Żydów na tak zwanym „żydowskim polu”. Wiktoria Dębek spoczęła na cmentarzu parafialnym w Kłoczewie.

Bibliografia:

1. RFWA, Długoborska, e-mail Magdaleny Gawin, z dn. 09.05.2014 r.
2. RFWA, Długoborska, e-mail Magdaleny Szenk.
3. www.straty.pl (2.12.2015).
4. http://kresowiacy.com/2014/07/jadwiga-dlugoborska-zginela-bo-ratowala-zydow/ (2.12.2015).
5. http://rebelya.pl/post/5809/czy-zyjemy-w-cieniu-ludobojczych-suzb-o-pensjon (2.12.2015).

Zamknij podgląd

Prawa autorskie:
Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci


Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i św. Jana Pawła II
w Toruniu


Projet witryny:
Kamil Dawid 2016

Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych, na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.