Daszkiewicz Edward i dzieci


Edward Daszkiewicz, wraz z żoną Anną, synem Władysławem (18 l.) i córką Heleną (16 l.), mieszkał w Kolonii Borszczówka, w obwodzie rówieńskim. Rodzina Daszkiewiczów od jesieni 1942 r. pomagała ukrywającym się w pobliskim lesie Żydom.


Była to pięcioosobowa rodzina Gajerów (małżeństwo Gajerów, ich córka Frania, syn Jakub i siostra Gajera), która uciekła z getta w Równem. Gajer przyjaźnił się z Anną Daszkiewicz, dlatego gdy ukrywał się w lesie wraz z rodziną, zwrócił się o pomoc właśnie do Anny. Daszkiewiczowie, pomimo niebezpieczeństwa, nie odmówili. Do kryjówki w lesie dostarczali jedzenie. Zimą natomiast ukrywali Gajerów w stogu siana w stajni, potajemnie ich żywili i przynosili ubrania.


Do dramatu doszło w marcu 1943 r., gdy miejscowa policja dowiedziała się, że w gospodarstwie Daszkiewiczów ukrywani są Żydzi. Niemcy przyjechali do Daszkiewiczów, zamordowali Gajera i jego żonę, a gdy spostrzegli, że Anna zdołała uciec do lasu z Franią, Jakubem i ich ciocią, wpadli we wściekłość i pozbawili życia Edwarda Daszkiewicza i jego dwójkę dzieci. Według relacji krewnej, Teresy Boruckiej, Anna udała się do sąsiedniej wioski, do swojej chorej kuzynki i w czasie przeprowadzanej przez Niemców akcji na podwórzu gospodarstwa Daszkiewiczów nie było jej w domu. Edward, Władysław i Helena zostali spaleni żywcem.


Bibliografia:

1. RFWA, nagranie audio sygn. 405_0544, relacja Teresy Boruckiej [wnuczka], z dn. 11.09.2013 r.
2. Archiwum Yad Vashem w Jerozolimie, [w:] http://db.yadvashem.org/righteous/family.html?language=en&itemId=4014474 (29.01.2016).


Zamknij podgląd

Prawa autorskie:
Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci


Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i św. Jana Pawła II
w Toruniu


Projet witryny:
Kamil Dawid 2016

Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych, na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.