Czubacka Marianna


Marianna Czubacka przez blisko rok udzielała pomocy 6-osobowej rodzinie Cymermanów, która ukrywała się w okolicy osiedla Prokop, gm. Tyśmienica. Feliksa Knut, jej córka, tak opisuje działania matki: „Nikt inny nie pomagał tej rodzinie, nie nosił im żywności, tylko moja matka, nie otrzymując i nie licząc na żadne wynagrodzenie z tego powodu” (IPN BU 392/1136, protokół przesłuchania świadka, [córka] Feliksa Knut). Marianna została zamordowana w grudniu 1943 r.


Żydzi mieszkali w wydrążonym w ziemi bunkrze przy bagnie. Znali się też wcześniej z Marianną. Przed wojną ich dzieci chodziły do jednej szkoły, zaś w latach 1940–1942 Marianna dostarczała im wodę, żywność i ubrania. W ten sposób przetrwali rok. Feliksa wielokrotnie przestrzegała matkę, że może ściągnąć na siebie i całą rodzinę niebezpieczeństwo, lecz kobieta nie przerywała pomocy. W sobotę rano, w dniu, kiedy zginęła, wzięła ze sobą chleb i wyszła. Na stole zostawiła dowód osobisty.


Po pewnym czasie rozległy się strzały. Jej ciało znalazł zięć, Władysław Knut. Prawdopodobnie w chwili śmierci klęczała, a jej dłonie były złożone. Nie było wątpliwości, że nie żyje. Obok niej znajdowały się również ciała całej rodziny Cymermanów. Zwłoki Marianny przewieziono do stodoły.


Bibliografia:

1. IPN BU 392/1136.
2. http://www.savingjews.org/annex.htm (18.03.2015).


Uwagi:

  • Źródło http://www.savingjews.org/annex.htm (18.03.2015) podaje datę śmierci 6.12.1943 r.


Zamknij podgląd

Prawa autorskie:
Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci


Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i św. Jana Pawła II
w Toruniu


Projet witryny:
Kamil Dawid 2016

Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych, na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.