Cyran Antoni


Antoni Cyran, zamieszkały we wsi Albigowa w powiecie łańcuckim, przez kilka miesięcy starał się pomagać swoim żydowskim znajomym z getta rzeszowskiego. Narażając własne życie, w miarę możliwości dostarczał im jedzenie.


W marcu 1943 r. do jego domu weszło dwóch żandarmów niemieckich. Antoni został przez nich aresztowany i przewieziony do więzienia w Łańcucie. Tam, po kilku godzinach, zastrzelił go Józef Kokot, który był również obecny przy zatrzymaniu


Bibliografia:

1. Rejestr faktów represji na obywatelach polskich za pomoc ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej, Instytut Pamięci Narodowej, A. Namysło, G. Berendt (red.), Warszawa 2014, s. 360.

Zamknij podgląd

Prawa autorskie:
Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci


Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i św. Jana Pawła II
w Toruniu


Projet witryny:
Kamil Dawid 2016

Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych, na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.