Cisek Antoni


Rodzina Cisków w 1941 r. przeniosła się z Żołyni do Ostrołęki, gdzie mieszkał najstarszy z braci – Antoni. Przed wojną był dyrektorem szkoły, zaś w czasie wojny prowadził tajne nauczanie w domu.


Swoją wiedzę przekazywał również dzieciom żydowskim, choć z relacji jego brata Jana wynika, że ten początkowo mógł nic nie wiedzieć na temat ich pochodzenia. W 1941 r. za swoją działalność został wywieziony do Auschwitz, gdzie zginął. Stało się tak prawdopodobnie na skutek donosu.Bibliografia:

1. RFWA, nagranie audio sygn. 811_0912, relacja Ryszarda Urbana [z relacji Jana Ciska – żyjącego brata Antoniego], z dn. 10.02.2014 r.

Uwagi:

  • RFWA, Cisek, nagranie audio sygn. 811_0912, wskazuje, że nie ma pewności, czy Antoni Cisek wiedział, że naucza również dzieci żydowskie.


Zamknij podgląd

Prawa autorskie:
Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci


Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i św. Jana Pawła II
w Toruniu


Projet witryny:
Kamil Dawid 2016

Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych, na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.