Franciszka Budziaszek-Resich


W Krakowie przy ulicy Grodzkiej znajdował się znany zakład fryzjerski prowadzony przez Franciszkę Budziaszek-Resich. Była ona urodziwą kobietą o bardzo długich, jasnych włosach. Znano ją również z dobroczynności, ponieważ często wspierała ubogich.


Kiedy wybuchła II wojna światowa, Franciszka znalazła sposób, by pomóc kobietom z semicką urodą. Jako fryzjerka rozjaśniała i prostowała żydówkom włosy. Dodatkowo także farbowała brwi i rzęsy, czy rozjaśniała im karnację. W ten sposób uratowała wiele osób.

Wszystko wskazuje na to, że ktoś doniósł na Franciszkę. Została aresztowana i wysłana do obozu Ravensbrück, gdzie zmarła.

Bibliografia:

1. RFWA, List od Zenona Sobolewskiego, z dn. 28.01.2014 r.
2. G. Górny, Sprawiedliwi. Jak Polacy ratowali Żydów przed Zagładą, Izabelin-Warszawa 2013, s. 207.
3. http://zyciezazycie.pl/zyz/represje/929,Krakow.html (3.02.2015).
4. http://holocaust2010.wikispaces.com/file/view/Franciszka+Budziaszek.pdf (8.04.2015).

Zamknij podgląd

Prawa autorskie:
Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci


Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i św. Jana Pawła II
w Toruniu


Projet witryny:
Kamil Dawid 2016

Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych, na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.