Marian Brzozowski, Feliksa Brzozowska


W czasie okupacji niemieckiej małżeństwo Brzozowskich, Marian i Feliksa, mieszkało w Kielcach. Marian (ur. 30 kwietnia 1900 r.), który wykonywał zawód ślusarza, był synem Kazimierza i Marianny.


Jego żona Feliksa (ur. 7 kwietnia 1908 r.), z d. Grzeszkiewicz, była córką Stanisława i Katarzyny. Udzielili oni schronienia osobom żydowskiego pochodzenia, za co zostali aresztowani przez funkcjonariuszy Schupo w Kielcach.

Marian Brzozowski trafił do więzienia w Kielcach 20 listopada 1942 r. Następnie, 2 grudnia 1942 r., uwięziono również jego żonę Feliksę. Wyrokiem z dnia 22 czerwca 1942 r. zostali skazani na karę śmierci. Wyrok ten wykonano w kieleckim więzieniu 27 maja 1943 r. nad ranem.

Bibliografia:

1. Rejestr faktów represji na obywatelach polskich za pomoc ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej, Instytut Pamięci Narodowej, A. Namysło, G. Berendt (red.), Warszawa 2014, s. 128.
2. Brzozowska Feliksa, [w:] www.straty.pl, Program Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką (5.11.2014).

Zamknij podgląd

Prawa autorskie:
Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci


Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i św. Jana Pawła II
w Toruniu


Projet witryny:
Kamil Dawid 2016

Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych, na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.