Julius Boss


Julius Boss urodził się 24 lutego 1901 r. w Wólce Tyrzyńskiej (pow. kozienicki). Był jednym z niemieckich kolonistów, którzy posiadali polskie obywatelstwo, a w czasie okupacji podpisali volkslistę. Mieszkał w kolonii Grzędy (pow. kozienicki), gdzie prowadził gospodarstwo rolne.


Julius ułatwił ucieczkę z getta oraz udzielił schronienia osobie pochodzenia żydowskiego, za co został aresztowany przez żandarmów z posterunku w Kozienicach. 10 maja 1943 r. przetransportowano go do więzienia w Radomiu, gdzie 2 lipca 1943 r. został skazany przez radomski Sąd Specjalny na śmierć. Wyrok wykonano prawdopodobnie 21 kwietnia 1944 r.

Bibliografia:

1. Rejestr faktów represji na obywatelach polskich za pomoc ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej, Instytut Pamięci Narodowej, A. Namysło, G. Berendt (red.), Warszawa 2014, s. 125.

Zamknij podgląd

Prawa autorskie:
Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci


Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i św. Jana Pawła II
w Toruniu


Projet witryny:
Kamil Dawid 2016

Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych, na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.