Anna Bołczuk


Anna Bołczuk z d. Nowicka, mieszkająca w Szepowcach (pow. borszczowski), w czasie okupacji niemieckiej ukrywała czteroosobową rodzinę żydowską. Została za to zamordowana przez Ukraińców razem z ok. 30 osobami, w tym 2 dzieci i 3 dorosłymi jej krewnymi.


Jej prawnuk opowiada: „została puszczona pod lód, dokładnie 2 lutego 1945. To był akurat pierwszy piątek miesiąca, o godzinie 22. Zostając podziurawiona nożami (…), była pierwszą osobą, która została wrzucona pod lód do tej rzeki, właśnie Szered.” (RFWA, Bołczuk, nagranie audio sygn. 811_2914, relacja Józefa Józaka, z dn. 17.02.2015 r).

Rodzina Anny także po wojnie utrzymywała kontakt z uratowanymi, którzy później wyjechali do Izraela.Bibliografia:

1. RFWA, Bołczuk, nagranie audio sygn. 811_0531, relacja Józefa Józaka [wnuczek, z relacji żyjącej matki], z dn. 20.01.2014r.
2. RFWA, Bołczuk, nagranie audio sygn. 811_2914, relacja Józefa Józaka, z dn. 17.02.2015 r.

Zamknij podgląd

Prawa autorskie:
Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci


Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i św. Jana Pawła II
w Toruniu


Projet witryny:
Kamil Dawid 2016

Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych, na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.