Bogucka


W mieście Borszczów przy ul. Pastewnik mieszkała wdowa po Karolu Boguckim, rzeźniku, który zmarł na początku wojny. Dom, który należał do pani Boguckiej, był parterowy, z dachem krytym słomą. Bogucka posiadała także trochę gruntu, z którego mogła się utrzymać. Wychowywała trzech synów: najmłodszy był w wieku przedszkolnym, a najstarszy miał 16 lat.


Pani Bogucka przyjęła pod swój dach Żydów. Prawdopodobnie ktoś doniósł na nią i wiosną 1943 r. pojawili się u niej w domu żandarmi niemieccy i policjanci ukraińscy z posterunku w Borszczowie. Świadkiem zdarzenia była sąsiadka Boguckiej mieszkająca naprzeciwko: „Szukali Żydów w zabudowaniach Boguckiej. Ze strychu nad komórką wyprowadzili zdaje się jedenaścioro Żydów. W grupie tej byli mężczyźni, kobiety i dzieci.” (IPN BU 392/1648). Wszystkich rozstrzelano z broni maszynowej. Bogucka nie przyznała się do tego, że ich ukrywała. Została okrutnie pobita, po czym zabrano ją na posterunek gestapo w Czortkowie. Dom zamknięto i nie pozwolono nikomu do niego wchodzić – nawet dzieciom kobiety. W nocy jednak zauważono dym unoszący się z komina. „Na drugi dzień znowu policja ukraińska oraz burmistrz z rady miasta /przyjezdny Ukrainiec/ przeprowadzili rewizję w budynku Boguckiej i znaleźli trzy Żydówki w wieku około 40 lat. Były to siostry, które przed utworzeniem getta prowadziły maleńki sklepik spożywczy w Borszczowej.” (IPN BU 392/1648). Zostały one zabrane na posterunek policji, gdzie prawdopodobnie zginęły.

Tydzień po tych wydarzeniach mieszkańcy miasta znaleźli na polach ciało najstarszego syna pani Boguckiej. Nie wiadomo, w jakich okolicznościach zginął. Mniej więcej w tym samym czasie przyszło zawiadomienie z Czortkowa o tym, że Bogucka nie żyje.


Bibliografia:

1. IPN BU 392/1648.
2. IPN BU 392/2029 (na podst. GKBZH WB XI 30).
3. W. Bielawski, Zbrodnie na Polakach dokonane przez hitlerowców za pomoc udzielaną Żydom, Warszawa 1981, s. 17
4. A. Poray (ed.), Those Who Risked Their Lives, Chicago 2007, s. 20.
5. R. Walczak (ed.), Those Who Helped. Polish Rescuers of Jews During the Holocaust, cz. 3, Warszawa 1997, s. 55.
6. S. Wroński, M. Zwolak, Polacy-Żydzi 1939–1945, Warszawa 1971, s. 388, 421.
7. W. Zajączkowski, Martyrs of Charity, Washington D.C., 1988, s. 129


Zamknij podgląd

Prawa autorskie:
Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci


Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i św. Jana Pawła II
w Toruniu


Projet witryny:
Kamil Dawid 2016

Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych, na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.