Stefania Bochniak


W czasie okupacji niemieckiej Stefania Bochniak mieszkała razem z córką Stanisławą w Borysławiu. Jej mąż został zamordowany przez Niemców, prawdopodobnie za to, że przyłapano go na tym, jak zbiera węgiel. Pomimo tej tragedii Stefania ukrywała u siebie w domu żydowskiego chłopca.


Stanisława opowiada: „moja mama ukrywała dziecko żydowskie, ale co się stało z dzieckiem, nie wiem, ale ona na śmierć poszła” (RFWA, Bochniak, nagranie audio sygn. 811_0980, relacja Stanisławy Bednarczyk [córka], z dn. 19.02.2014 r.).

Wydarzenie to miało miejsce w 1942 r. Córka Stefani miała wówczas niecałe cztery lata, zapamiętała jednak ten moment: „mama przyszła do domu, ja tam byłam na podwórzu, mnie prędko do domu – idź do domu, idź do domu – a ja nie poszłam do tego domu i tak zostałam. Za chwile przyszły Niemcy, to było w czterdziestym drugim roku, zabrali mamę z domu” (RFWA, Bochniak, nagranie audio sygn. 811_0980, relacja Stanisławy Bednarczyk [córka], z dn. 19.02.2014 r.). Dopiero po dwóch dniach po małą Stanisławę przyszła ciocia i przewiozła ją do wujostwa w Krzywczy k. Przemyśla.


Bibliografia:

1. RFWA, Bochniak, nagranie audio sygn. 811_0980, relacja Stanisławy Bednarczyk [córka], z dn. 19.02.2014 r.
2. RFWA, Bochniak, nagranie audio sygn. 811_2915, relacja Stanisławy Bednarczyk [córka], z dn. 17.02.2015 r.

Zamknij podgląd

Prawa autorskie:
Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci


Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i św. Jana Pawła II
w Toruniu


Projet witryny:
Kamil Dawid 2016

Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych, na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.