Biesiadecki Stanisław


Stanisław Biesiadecki mieszkał wraz z rodziną w Weryni koło Kolbuszowej. Za pomoc osobom pochodzenia żydowskiego został zamordowany przez funkcjonariuszy SS 22 lutego 1943 r.


Został wywieziony prawdopodobnie do Rzeszowa, gdzie powieszono go wraz z kilkoma innymi mężczyznami. Ich ciała wisiały przez kilka dni, by przestraszyć i przestrzec innych przed niesieniem pomocy Żydom. Stanisław Biesiadecki w chwili śmierci miał ok. 43 lata. Źródła podają, że wraz z nim zginęła również jego rodzina.

Tragicznego losu, który stał się udziałem Biesiadeckiego bał się Jan Bańkowski mieszkający w tej samej wsi. Na strychu swojego domu ukrywał od stycznia Żyda o imieniu Dawid. Ten zgłosił się do niego po tym, jak Niemcy wymordowali całą jego rodzinę. Dawid ukrywał się na strychu wyścielonym słomą, a wieczorami schodził na dół, by coś zjeść i ogrzać się. W taki sposób ukrywał się przez miesiąc. Kiedy informacja o tragedii rodziny Biesiadeckich rozeszła się, Jan poprosił Dawida, by zmienił kryjówkę. Pomógł mu znaleźć nowe miejsce w stodole samotnego sąsiada – Tomasza Wrońskiego. U niego przebywał do wiosny, a potem przeszedł do lasu, gdzie dołączył do partyzantów.Bibliografia:

1. RFWA, Biesiadecki, nagranie audio, sygn. 811_0876, relacja Marii Daniewskiej [córka sąsiadów], z dn. 04.02.2014r. [relacja dotyczy innych osób, ale wspomniany jest też p. Biesiadecki, który został zamordowany za pomoc Żydom, w relacji podano imię Jan].
2. RFWA, Biesiadecki, nagranie audio sygn. 811_1192 A, relacja Andrzeja Godlewskiego, z dn. 7.03.2014 r.
3. J. Hera, Polacy ratujący Żydów. Słownik, Warszawa 2014, s. 144.
4. www.straty.pl (31.03.2015).

Zamknij podgląd

Prawa autorskie:
Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci


Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i św. Jana Pawła II
w Toruniu


Projet witryny:
Kamil Dawid 2016

Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych, na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.