Stanisław Bielecki, Józefa Bielecka


Stanisław Bielecki z żoną Józefą, z d. Sokołowska, prowadził gospodarstwo w kolonii Rudniki w Bednarzówce (pow. parczewski). Razem z nimi mieszkała ich rodzina: matka Stanisława – Katarzyna Bielecka, z d. Grabowska, z jego rodzeństwem, a także rodzice Józefy – Stanisław i Magdalena, z d. Rzostkowska.


Stanisław Bielecki przyjmował przychodzących przez okoliczne lasy Żydów. Jego rodzina opiekowała się nimi. Na terenie gospodarstwa, w budynku niedaleko domu, podawali im posiłki oraz zaopatrywali w odzież i lekarstwa. „Żydów najmniej przychodziło pięć, a nawet piętnastu i dwudziestu na obiad, na śniadanie, na kolację” (RFWA, Bielecki, nagranie audio sygn. 405_0789 i 405_0790, relacja Feliksa Bieleckiego [brat Stanisława], z dn. 19.09.2013 r.).


Dnia 4 listopada 1942 r. Żydzi nie pojawili się na śniadaniu. Niedługo potem przyjechali Niemcy – żandarmi z Parczewa. Wyprowadzili Stanisława i Józefę przed dom i zastrzelili ich za pomoc udzielaną osobom pochodzenia żydowskiego. Pozostali członkowie rodziny również mieli zginąć. Katarzyna Bielecka i jej córka zostały pobite kolbami karabinów. Po usilnych prośbach Feliksa Bieleckiego – i ze względu na to, że nie znaleźli Żydów oraz broni – Niemcy odstąpili od zamiaru rozstrzelania pozostałych osób.Wydarzenia te były wynikiem donosu. Okazało się, że rodzina Bieleckich była obserwowana przez Jana Olesiuka z Bednarzówki i nieznajomego parobka, który miał ich zadenuncjować.


Bibliografia:

1. RFWA, nagranie audio sygn. 405_0789 i 405_0790, relacja Feliksa Bieleckiego [brat Stanisława], z dn. 19.09.2013 r.


Zamknij podgląd

Prawa autorskie:
Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci


Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i św. Jana Pawła II
w Toruniu


Projet witryny:
Kamil Dawid 2016

Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych, na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.