Bolesław Biedrzycki


Bolesław Biedrzycki razem z żoną Wiktorią mieszkał w czasie okupacji niemieckiej w Łodzi, w kamienicy czynszowej przy ul. Bałucki Rynek 6. Utrzymywał się ze sprzedaży obuwia. W tej samej kamienicy, na pierwszym piętrze, mieszkała żydowska rodzina krawców, z którymi Biedrzyccy żyli w przyjaznych stosunkach.


Kiedy Niemcy tworzyli łódzkie getto, Bolesław i Wiktoria zostali przesiedleni do mieszkania przy ul. Pomorskiej, gdzie razem z trzema innymi rodzinami dzielili jeden duży pokój. W ten sposób kontakt z sąsiadami się urwał. Biedrzycki zdawał sobie sprawę z tego, jaka sytuacja panuje w getcie, gdzie zostali jego znajomi Żydzi. Pomimo pojawiających się wszędzie ostrzeżeń o karach za pomoc Żydom, postanowił na miarę swoich możliwości dostarczyć chleb do getta. Wieczorami zakradał się pod płot getta, by obserwować warty strażników. W odpowiednim momencie przerzucał przez ogrodzenie bochenek chleba. Widział, że jakiś Żyd szybko go chwyta i ucieka.

Pomimo tego, że Biedrzyccy sami żyli bardzo ubogo i nie dojadali, to Bolesław przez wiele wieczorów dostarczał chleb do getta. Pewnego razu, przy wzmocnionej warcie, jeden ze strażników zauważył Bolesława. Niemcy złapali go i dotkliwie pobili kolbą karabinu. W wyniku obrażeń głowy stracił przytomność. Jakieś kobiety przyniosły go rano do jego mieszkania, gdzie zmarł na drugi dzień.

Bibliografia:

1. J. Chodorska CSL (red.), Godni synowie naszej Ojczyzny, Warszawa 2002, s. II 134-137.
2. http://genealodzy.pl/PNphpBB2-printview-t-29844-start-0.phtml (8.12.2015)


Zamknij podgląd

Prawa autorskie:
Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci


Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i św. Jana Pawła II
w Toruniu


Projet witryny:
Kamil Dawid 2016

Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych, na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.