Rozalia Baran


Rozalia Baran, mieszkająca we wsi Modryń (pow. hrubieszowski), oddała swoją kennkartę Żydówce o imieniu Ryfka, która dzięki temu udała się na roboty do Niemiec.


Niestety Ryfka została rozpoznana i ujęta. Gestapo, dysponując dokumentem, którym posługiwała się Żydówka, dotarło do Rozalii. W grudniu 1942 r. Niemcy otoczyli jej dom, pochwycili, po czym torturowali i zamordowali. Prawdopodobnie zginęły wtedy również inne osoby przebywające w budynku. Mąż Rozalii – Czesław zdołał uciec.

Bibliografia:

1. W. Bielawski, Zbrodnie na Polakach dokonane przez hitlerowców za pomoc udzielaną Żydom, Warszawa 1981, s. 15.
2. R. Walczak (red.), Those Who Helped. Polish Rescuers of Jews During the Holocaust, cz. 3, Warszawa 1997, s. 53.
3. S. Wroński, M. Zwolak, Polacy-Żydzi 1939–1945, Warszawa 1971, s. 270, 411.
4. W. Zajączkowski, Martyrs of Charity, Washington D.C. 1988, s. 191.

Zamknij podgląd

Prawa autorskie:
Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci


Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i św. Jana Pawła II
w Toruniu


Projet witryny:
Kamil Dawid 2016

Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych, na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.