Jan Bąkowski, Edward Bąkowski


W czasie okupacji niemieckiej rodzina Bąkowskich mieszkała w Sabinowie (pow. tomaszowski). Jan Bąkowski (ok. 47 lat) i jego żona Anna (z d. Dębska) mieli czworo dzieci: Stefana, Stanisława, Edwarda i Celinę. Rodzina zgodziła się przyjąć pod swój dach trzech Żydów z Jeżowa. Kisiel (ok. 40 lat), Benedykt (ok. 30 lat) i Jankiel (ok. 25 lat) byli krawcami.


Jan przygotował dla nich kryjówkę w szopie, jednak częściej mogli przebywać w mieszkaniu razem z rodziną: „Jak było bezpiecznie, to Żydzi przebywali w naszym domu, gdzie jadali z nami posiłki. Taki stan trwał ponad półtora roku aż do listopada 1943 roku, kiedy dom nasz otoczyli Niemcy (…)” (IPN BU 392/1149).

Wszystko wskazuje na to, że Niemcy dowiedzieli się o tym, iż u Bąkowskich ukrywają się Żydzi w wyniku donosu. Funkcjonariusze przyszli do domu niespodziewanie. W mieszkaniu znajdował się jeden z Żydów – Benedykt, który nie zdążył się schować. Pozostali dwaj udali się dzień wcześniej do znajomych. Na miejscu nie było Stefana i Stanisława. Niemcy natychmiast aresztowali Jana, Edwarda i Benedykta. Kazali im wsiąść na wóz jednego z sąsiadów, którym wywieźli ich w kierunku Węgrzynowic. Niedługo po tym Anna i Celina usłyszały strzały i zobaczyły na drodze rannego Jana, który został postrzelony przy próbie ucieczki. Celina obierała ziemniaki, gdy Niemcy przyszli do domu i zdołała ukradkiem wsunąć do kieszeni ojca nożyk. Prawdopodobnie tym nożem udało mu się przeciąć sznur. Wyskoczył z wozu, ale został postrzelony w szyję. Kobiety przyprowadziły go do domu, gdzie w nocy zmarł.

Anna Bąkowska uciekła z Sabinowa z obawy przed Niemcami i ukrywała się u różnych osób. W połowie 1944 r. została aresztowana. Do końca wojny więziono ją w Tomaszowie Mazowieckim. Na miejscu została tylko Celina, która była świadkiem, jak następnego dnia wróciło czterech Niemców i z pomocą sąsiada zakopali ciało jej ojca w pobliskim lesie.

Edward Bąkowski (17 lat) trafił najpierw „do piwnic do Węgrzynowic, gdzie był Niemiec Lange” (IPN BU 392/1149). Następnie przewieziono go do Tomaszowa Mazowieckiego. Tam prawdopodobnie został rozstrzelany.



Bibliografia:

1. IPN BU 392/1149.
2. RFWA, nagranie audio sygn. 405_1916, relacja Genowefy Miler [sąsiadka], z dn. 14.10.2013 r.
3. RFWA, nagranie audio sygn. 811_3135, relacja Genowefy Miler, z dn. 14.04.2015 r.
4. Bąkowski Edward, [w:] www.straty.pl, Program Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką (21.04.2015).


Uwagi:

  • WZ błędnie podaje nazwisko Bażan.

Zamknij podgląd

Prawa autorskie:
Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci


Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i św. Jana Pawła II
w Toruniu


Projet witryny:
Kamil Dawid 2016

Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych, na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.