Maria Bociańska


Maria Bociańska była właścicielką młyna we wsi Borki w powiecie Białobrzegi. Mieszkała razem z dwiema córkami: Barbarą (ur. 1925 r.) i Janiną (ur. 1932 r.). Barbara wspomina: „Latem 1944 roku przyszły do naszego domu trzy osoby, a mianowicie jedna kobieta i dwóch mężczyzn. (…) Jeden z tych mężczyzn miał na imię Zbyszek” (IPN BU 392/1282). Przybysze wyglądali na wiek ok. 20-30 lat i tłumaczyli, że przychodzą z powstania warszawskiego.


Kobiety nie podejrzewały, że są to Żydzi, prawdopodobnie dlatego też nie ukrywały ich. Mężczyźni pomagali w polu, a kobieta zajmowała się krawiectwem. „Przebywali oni u nas gdzieś do 26 września 1944 roku, bowiem w tym dniu rano około godziny 7-ej przyjechali żandarmi z Białobrzegów” (IPN BU 392/1282) – opowiada Barbara. Po przeprowadzonej rewizji Niemcy mieli znaleźć przy tych osobach amunicję i broń. Pojmano ich i wywieziono do Białobrzegów.

Żandarmi powrócili tego samego dnia, wyprowadzili z domu Marię i jej córkę Barbarę, by je rozstrzelać. Jednak jeden z Niemców pozwolił wrócić Barbarze do domu, ponieważ trzymała na rękach małe dziecko. Jej matkę zastrzelono na podwórzu. Następnie Barbara razem z wcześniej aresztowanymi trafiła na posterunek gestapo w Radomiu. Tam dowiedziała się, że jej matka zginęła za to, że ukrywała Żydów. Osoby te były następnie torturowane i prawdopodobnie rozstrzelane.


Barbara miała zostać skierowana do obozu w Rzeszy, jednak udało jej się uciec zanim trafiła do transportu. Do końca okupacji ukrywała się. Jej siostra Janina nie została aresztowana, ponieważ tego dnia, kiedy Niemcy przeprowadzili w ich domu rewizję, ona przebywała w szkole.


Bibliografia:

1. IPN BU 392/1282 (na podst. GKBZH WB I 33).
2. W. Bielawski, Zbrodnie na Polakach dokonane przez hitlerowców za pomoc udzielaną Żydom, Warszawa 1981, s. 16.
3. W. Zajączkowski, Martyrs of Charity, Washington D.C., 1988, s. 128


Zamknij podgląd

Prawa autorskie:
Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci


Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i św. Jana Pawła II
w Toruniu


Projet witryny:
Kamil Dawid 2016

Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych, na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.