Bińkowski Zygmunt


Zygmunt Bińkowski był młodocianym mieszkańcem Łodzi. Kiedy na przełomie 1942/3 r. przejeżdżał tramwajem tuż obok getta, przerzucił przez mur na jego teren paczkę żywnościową. Najprawdopodobniej ktoś z pasażerów doniósł o tym Niemcom i chłopak został aresztowany.


Osadzono go najpierw w łódzkim więzieniu, a następnie przeniesiono do więzienia w Sieradzu. W tych dwóch miejscach mógł spędzić kilka miesięcy. Rodzina wykupiła Zygmunta, ale jego stan był krytyczny. Po kilku dniach zmarł we własnym domu, 21 marca 1943 r. Miał wtedy 18 lat. Jeden ze współwięźniów sporządził jego portret, który rodzina zachowała na pamiątkę.


Bibliografia:

1. RFWA, nagranie audio sygn. Bińkowski Zygmunt, relacja Alicji i Mariana Rzepnikowskich, z dn. 29.08.2013 r.
2. http://naszdziennik.pl/wp/60307,kaplica-pamieci.html (2.12.2014).

Zamknij podgląd

Prawa autorskie:
Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci


Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i św. Jana Pawła II
w Toruniu


Projet witryny:
Kamil Dawid 2016

Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych, na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.