Baran


Pewnego dnia, nie wiadomo z jakich przyczyn, dom mieszkańca Hrubieszowa o nazwisku Baran został otoczony przez Niemców. Mężczyzna bronił się i z dachu zaatakował napastników, w wyniku czego śmiertelnie zranił dowódcę oddziału.


Udało mu się uciec przed hitlerowcami i ukrył się w lesie niedaleko Terebinia. Tam wybudował bunkier, w którym zamieszkał. Razem z nim w bunkrze schronili się także Żydzi. Kiedy dwie kobiety żydowskie poszły na wieś po żywność, zostały złapane przez miejscową ukraińską ludność i wydane Niemcom, którym ujawniły swoje miejsce schronienia.

Hitlerowcy odkryli bunkier, w którym ukrywał się Baran oraz Żydzi. Wszystkich zamordowali, rzucając do wnętrza granaty. Baran również posiadał granaty i próbował się bronić, jednak bezskutecznie. W jego schronie ukrywało się prawdopodobnie nawet dziesięć osób. Wszyscy zginęli. Po wszystkim ciało Barana zostało powieszone, by widziano, co grozi za ukrywanie Żydów.



Bibliografia:

1. RFWA, nagranie audio sygn. 405_3175, relacja Lucyny Mosiądz, z dn. 19.11.2013 r.

Zamknij podgląd

Prawa autorskie:
Fundacja Lux Veritatis, Kaplica Pamięci


Świątynia pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji
i św. Jana Pawła II
w Toruniu


Projet witryny:
Kamil Dawid 2016

Wszystkie zamieszczone na witrynie treści, materiały oraz elementy graficzne są chronione prawem autorskim i stanowią wyłączną własność Producenta tj. Fundacji Lux Veritatis. Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej zgody właściciela serwisu jest zabronione. Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych, na zasadach przyjętych w portalach społecznościowych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji.